DSPIC33FJ06GS001-I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ06GS001-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ06GS001-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 18-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ06GS001-I/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
dsPIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40 MIPs
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)