MCP41U83T-502E/ST
DigiKey Part Number
150-MCP41U83T-502E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP41U83T-502E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP41U83T-502E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41U83T-502E/ST
Description
IC DIG POT 5K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Category
Interface
SPI
Memory Type
Non-Volatile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)
43ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer, Rheostat
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C