MIC29310-3.3WT
DigiKey Part Number
576-2228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29310-3.3WT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-3
EDA/CAD Models
MIC29310-3.3WT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
150 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 3A