MIC47100-12YMME
DigiKey Part Number
576-3117-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC47100-12YMME
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-MSOP-EP
EDA/CAD Models
MIC47100-12YMME Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 1A