SMCJ15AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,194
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Bourns Inc.
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ15AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ15AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ15AE3/TR13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V