SMCJ54CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 3,180
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6,467
Datasheet
Littelfuse Inc.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 377
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 714
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ54CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ54CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V