MS-2V2-025-435-220S
DigiKey Part Number
4134-MS-2V2-025-435-220S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS-2V2-025-435-220S
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C