MPQ2177GQHE-18-AEC1-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 1,000
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 8-VFDFN
Automotive-Grade, Low-Voltage, Step-Down Converters: MPQ2179 Family
MPQ2177GQHE-18-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2177GQHE-18-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK 1.8V 1A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2.4MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
2.5V
Supplier Device Package
8-QFN (2x1.5)
Voltage - Input (Max)
5.5V