MPQ4323GDE-33-AEC1-P
DigiKey Part Number
1589-MPQ4323GDE-33-AEC1-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ4323GDE-33-AEC1-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ4323GDE-33-AEC1-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ4323GDE-33-AEC1-P
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 12QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 12-PowerVFQFN
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
34.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.5MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
12-QFN (2x3)
Voltage - Input (Min)
3.3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V