BU-2323-10-60-0
DigiKey Part Number
314-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2323-10-60-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.0" (1524.00mm) Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable Patch Cord 600V
Category
Cable Length
60.0" (1524.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bag
Material - Insulation
Silicone
Part Status
Active
Wire Gauge
10 AWG
Stacking Method
Front Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
600V
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
45A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed - Retractable
Base Product Number
2nd Connector
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 126
Check for Additional Incoming Stock
Bag
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 70
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"