GRM31CR61C335KA88L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2,947
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 35,498
Datasheet
Upgrade
TDK
TDK
3.3 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31CR61C335KA88L
DigiKey Part Number
GRM31CR61C335KA88L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR61C335KA88L
Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31CR61C335KA88L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)