GRT1555C1H180JA02J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 223,240
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 40,059
Datasheet
KYOCERA AVX
YAGEO
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
18 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRT1555C1H180JA02J
DigiKey Part Number
490-GRT1555C1H180JA02JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT1555C1H180JA02J
Description
CAP CER 18PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT1555C1H180JA02J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)