LQP15MN2N2B02D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 659,402
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 37,087
Datasheet
2.2 nH Unshielded Thick Film Inductor 220 mA 300mOhm Max 0402 (1005 Metric)
LQP15MN2N2B02D
DigiKey Part Number
490-1128-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP15MN2N2B02D
Description
FIXED IND 2.2NH 220MA 300 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQP15MN2N2B02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)