LQW18AS10NJ00D
DigiKey Part Number
490-LQW18AS10NJ00DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW18AS10NJ00DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW18AS10NJ00DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18AS10NJ00D
Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 130mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW18AS10NJ00D Models
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
31 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)