LQW21FT1R5M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW21FT1R5M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW21FT1R5M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW21FT1R5M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW21FT1R5M0HL
Description
FIXED IND 1.5UH 500MA 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 180mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LQW21FT1R5M0HL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
260MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA