RDER72A105K2K1H03B
DigiKey Part Number
490-8868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72A105K2K1H03B
Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RDER72A105K2K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)