G3R20MT12N
DigiKey Part Number
1913-G3R20MT12N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3R20MT12N
Description
SIC MOSFET N-CH 105A SOT227
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 105A (Tc) 365W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.69V @ 15mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
219 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
+20V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5873 pF @ 800 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
365W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 60A, 15V