GD30MPS12J-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GD30MPS12J-TR |
Description | DIODE SIL CARB 1200V 59A TO2637 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 59A Surface Mount TO-263-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1200 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 1101pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Last Time Buy | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Supplier Device Package TO-263-7 |
Current - Average Rectified (Io) 59A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 30 A |