NSC5350B-26M
DigiKey Part Number
644-NSC5350B-26MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-NSC5350B-26MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-NSC5350B-26MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSC5350B-26M
Description
XTAL OSC TCXO 26.0000MHZ SMD
Detailed Description
26 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
1.5mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q100, AEC-Q200
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)