NX3225SA-16MHZ-STD-CSR-3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 5,267
Datasheet
Similar
In Stock: 8,965
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 941
16 MHz ±15ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
NX3225SA - 4-SMD, No Lead
NX3225SA-16MHZ-STD-CSR-3
DigiKey Part Number
644-1181-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX3225SA-16MHZ-STD-CSR-3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-10°C ~ 75°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)