STDCRG1-16M
DigiKey Part Number
644-STDCRG1-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCRG1-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCRG1-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCRG1-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)