NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0108CZ-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFLECTV WHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 69.00mm x 27.00mm x 13.00mm
Category
Viewing Area
45.00mm L x 13.50mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.80mm W x 0.92mm H
Number of Characters
8.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 1
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Transflective
Background Color
Gray
Character Size
7.71mm H x 4.20mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
69.00mm x 27.00mm x 13.00mm