NHD-1.91-176176B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-1.91-176176B-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-1.91-176176B |
Description | GRAPHIC DISPLAY OLED - 1.91" |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Graphic LCD Display Module OLED 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 1.91" (48.51mm) 176 x 176 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-1.91-176176B Models |
Category | Dot Pixels 176 x 176 |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Interface 8-Bit, Parallel, I2C, SPI |
Packaging Box | Controller Type SSD1333 |
Part Status Active | Dot Size 0.05mm W x 0.18mm H |
Display Type OLED | Dot Pitch 0.07mm W x 0.20mm H |
Diagonal Screen Size 1.91" (48.51mm) | Base Product Number |
Viewing Area 35.29mm W x 35.30mm H |