NHD-10.1-1024600BF-LSXP
DigiKey Part Number
757-NHD-10.1-1024600BF-LSXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-10.1-1024600BF-LSXP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, LVDS 10.1" (256.54mm) 1024 x 600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-10.1-1024600BF-LSXP Models
Category
Viewing Area
224.44mm W x 127.00mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Active
Interface
I2C, LVDS
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
HX8282-A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)