NHD-10.1-1024600MB-LSXV-CTP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NHD-10.1-1024600MB-LSXV-CTP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-10.1-1024600MB-LSXV-CTP |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1" |
Customer Reference | |
Detailed Description | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 10.1" (256.54mm) 1024 x 600 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Viewing Area 222.72mm W x 125.28mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED - White |
Packaging Bulk | Dot Pixels 1024 x 600 |
Part Status Obsolete | Interface LVDS |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Touchscreen Capacitive | Base Product Number |
Diagonal Screen Size 10.1" (256.54mm) |