NHD-2.4-240320AF-CTXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320AF-CTXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320AF-CTXP-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color I2C, Parallel, 8/16-Bit, SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320AF-CTXP-CTP Models
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Viewing Area
49.96mm W x 37.72mm H