NHD-2.4-240320CF-BSXV-F
DigiKey Part Number
1548-NHD-2.4-240320CF-BSXV-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320CF-BSXV-F
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
240 x 320
Packaging
Tray
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7789Vi
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Base Product Number
Viewing Area
48.96mm W x 36.72mm H