NHD-3.5-320240FT-CTXL-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | NHD-3.5-320240FT-CTXL-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-3.5-320240FT-CTXL-T |
Description | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5" |
Customer Reference | |
Detailed Description | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-3.5-320240FT-CTXL-T Models |
Category | Viewing Area 71.82mm W x 55.05mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight LED - White |
Packaging Bulk | Dot Pixels 320 x 240 (QVGA) |
Part Status Obsolete | Interface SPI |
Display Type TFT - Color | Controller Type FT812 |
Display Mode Transmissive | Graphics Color Red, Green, Blue (RGB) |
Touchscreen Resistive | Base Product Number |
Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm) |