BAS70L-QYL
DigiKey Part Number
1727-BAS70L-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BAS70L-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BAS70L-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70L-QYL
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Supplier Device Package
DFN1006-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed