BUK9K5R1-30EX
DigiKey Part Number
1727-2468-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2468-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2468-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9K5R1-30EX
Description
MOSFET 2N-CH 30V 40A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 30V 40A 68W Surface Mount LFPAK56D
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK9K5R1-30EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26.7nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3065pF @ 25V
Power - Max
68W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Qualification
AEC-Q100
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.3mOhm @ 10A, 5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA