BZX384-B15Z is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Zener Diode 15 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-B15Z
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B15ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-B15ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-B15ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B15Z
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW