BZX384-B7V5F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 8,588
Datasheet
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-B7V5F
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B7V5FTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-B7V5FCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-B7V5FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B7V5F
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW