BZX84-B16VL
DigiKey Part Number
1727-BZX84-B16VLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84-B16VLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84-B16VLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-B16VL
Description
DIODE ZENER 16V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 250 mW ±1.88% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±1.88%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW