PBLS1502Y,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 118,956
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 175,594
Datasheet
Rohm Semiconductor
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP
PBLS1502Y,115
DigiKey Part Number
1727-5687-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS1502Y,115
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PBLS1502Y,115 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA, 100nA
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
280MHz
Transistor Type
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Power - Max
300mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 500mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V, 15V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Base (R1)
4.7kOhms
Supplier Device Package
6-TSSOP
Resistor - Emitter Base (R2)
4.7kOhms