PBLS4002Y,115
DigiKey Part Number
1727-5697-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5697-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5697-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS4002Y,115
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 500mA 300MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP
EDA/CAD Models
PBLS4002Y,115 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA
Part Status
Active
Frequency - Transition
300MHz
Power - Max
300mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 500mA
50V, 40V
Resistor - Base (R1)
4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2)
4.7kOhms