PDZ5.6B-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9,840
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2,890
Datasheet
onsemi
Zener Diode 5.6 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PDZ5.6B-QX
DigiKey Part Number
1727-PDZ5.6B-QX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDZ5.6B-QX
Description
DIODE ZENER 5.6V 400MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms