PESD12VS5UD,115
DigiKey Part Number
1727-3887-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3887-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3887-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VS5UD,115
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 6TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Clamp 10A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 6-TSOP
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
73pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
5
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
12.5V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
200W