PESD18VF1BL-QYL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 21,055
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 16,613
Datasheet
17V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2
PESD18VF1BL-QYL
DigiKey Part Number
1727-PESD18VF1BL-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD18VF1BL-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD18VF1BL-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD18VF1BL-QYL
Description
TVS DIODE 18VWM 17VC DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitance @ Frequency
0.35pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)