PESD2CANFD24V-QBZ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 427
Datasheet
42V Clamp 2.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount, Wettable Flank DFN1110D-3
PESD2CANFD24V-QBZ
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD24V-QBZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD24V-QBZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD24V-QBZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD24V-QBZ
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC DFN1110D-3
Customer Reference
Detailed Description
Capacitance @ Frequency
5.2pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Package / Case
3-XDFN Exposed Pad
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A (8/20µs)