PESD2CANFD72LT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD72LT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD72LT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD72LT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD72LT-QR
Description
PESD2CANFD72LT-Q/SOT23/TO-236A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
94V (Typ) Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Capacitance @ Frequency
4.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
72V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
74V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
94V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)