PESD36VS2UT,215 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD36VS2UT,215 |
Description | TVS DIODE 36VWM 60VC TO236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PESD36VS2UT,215 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 160W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 17pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Unidirectional Channels 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max) | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Breakdown (Min) 40V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 60V | Base Product Number |