PESD3V3S1BSFYL
DigiKey Part Number
1727-PESD3V3S1BSFYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD3V3S1BSFYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD3V3S1BSFYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3S1BSFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 6VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
6V (Typ) Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
10.7pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
6V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)