PESD3V6Z1BCSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 8,604
Datasheet
4.8V (Typ) Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
TrEOS ESD Protection for USB Type-C®
PESD3V6Z1BCSFYL
DigiKey Part Number
1727-8344-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8344-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8344-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V6Z1BCSFYL
Description
TVS DIODE 3.6VWM 4.8VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
0.45pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.6V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.8V (Typ)
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
4.8V (Typ)