PESD5V0R1BSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 10,112
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 4,998
Datasheet
Panjit International Inc.
Eaton - Electronics Division
Taiwan Semiconductor Corporation
9.2V (Typ) Clamp 4.5A (8/20µA) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Digi-Key Daily - NXP ESD Protection
TrEOS ESD Protection for USB Type-C®
PESD5V0R1BSFYL
DigiKey Part Number
1727-PESD5V0R1BSFYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD5V0R1BSFYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD5V0R1BSFYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD5V0R1BSFYL
Description
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.5A (8/20µA)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.1pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9.2V (Typ)