PESD6V5C1USFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 30
Datasheet
3V Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
PESD6V5C1USFYL
DigiKey Part Number
1727-PESD6V5C1USFYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD6V5C1USFYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD6V5C1USFYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD6V5C1USFYL
Description
TVS DIODE 6.5VWM 3VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.45pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
3V