PHP18NQ10T,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1,128
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 322
Datasheet
onsemi
In Stock: 287
In Stock: 11,781
In Stock: 467
In Stock: 775
In Stock: 424
In Stock: 1
In Stock: 64
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 840
N-Channel 100 V 18A (Tc) 79W (Tc) Through Hole TO-220AB
PHP18NQ10T,127
DigiKey Part Number
1727-4637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHP18NQ10T,127
Description
MOSFET N-CH 100V 18A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
633 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 9A, 10V