PHPT61003PYX
DigiKey Part Number
1727-1779-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1779-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1779-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHPT61003PYX
Description
TRANS PNP 100V 3A LFPAK56 PWRSO8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 3 A 125MHz 1.25 W Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHPT61003PYX Models
Category
Power - Max
1.25 W
Mfr
Frequency - Transition
125MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Package / Case
SC-100, SOT-669
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
360mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 10V