PHPT61010NYX
DigiKey Part Number
1727-2272-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2272-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2272-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHPT61010NYX
Description
TRANS NPN 100V 10A LFPAK56
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 10 A 145MHz 1.5 W Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Power - Max
1.5 W
Mfr
Frequency - Transition
145MHz
Operating Temperature
175°C (TJ)
Qualification
AEC-Q100
Current - Collector (Ic) (Max)
10 A
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
370mV @ 1A, 10A
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 2V