PMEG045V100EPDZ
DigiKey Part Number
1727-1904-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1904-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1904-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG045V100EPDZ
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount CFP15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG045V100EPDZ Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 10 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1190pF @ 1V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
CFP15
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)