PMEG10020ELRX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG10020ELRX |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG10020ELRX Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 3.7 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 nA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 70pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package SOD-123W |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 2 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |